Poznejte sládkovou Kbelského pivovaru

15.11.2020

Že je pivovarnictví výsadou mužů? Martina Brožová z Kbelského pivovaru boří stereotypy! Nové receptury si vymýšlí a testuje sama. A proč to podle ní občas na kbelské zahradě vypadá jako před nádražím v Amsterodamu?

Jedním slovem, co pro Vás znamená pivo? 

Potěšení

Jak jste se dostala k vaření piva?

Na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Původně jsem se chtěla sice zaměřit na studium mikrobiologie, ale pivovarství si mě prostě získalo. Je to krásné řemeslo a pohybují se v něm velice příjemní a milí lidé. To byl asi ten rozhodující impuls. Navíc jsem se té mikrobiologie nemusela úplně vzdát, protože i v pivovarství má velký význam (jak pro zacházení s kvasinkami, tak z hlediska mikrobiologické čistoty piva).

Jak dlouho už se této práci věnujete?

Přibližně pět let.

Baví Vás vařit nějaký konkrétní typ piva? A proč?

Ráda vařím náš světlý ALE (14 jepic). Každá várka je totiž trochu odlišná a já si užívám tu svobodu experimentovat. Navíc do tohoto typu piva přidáváme zahraniční odrůdy chmele a během chmelovaru se mi tak nádherně rozvoní pracoviště.

Kde berete nové nápady? Necháváte se inspirovat jinými pivovary?

Ani moc ne. Naše portfolio piv je dost stabilní a něco úplně nového se u nás vaří zatím jen na Vánoce a tam je to o domluvě s akcionáři pivovaru, kteří si sami řeknou, jaké pivo by se jim líbilo. Maximálně jim podám nějaké své nápady (třeba na piva, která jsem si chtěla někdy vyzkoušet). Ale recepty pak vždy vymýšlím sama.

Máte nějaký pivovarský sen, který byste si ráda splnila?

Někdy bych si chtěla udělat tzv. kolečko ve velkém pivovaru. Byla by to pro mě cenná zkušenost. Nechci říkat, že je to úplně jiný pivovarský svět, ale oproti minipivovarům je to prostě odlišné. Strašně ráda bych doplnila své praktické zkušenosti třeba o procesy filtrace, pasterace a obecně stáčíren, protože mít teoretické znalosti je sice prima, ale ta praxe mi přijde důležitější.

Stane se Vám někdy, že se Vám pivo nepovede?

Naštěstí se mi to ještě nestalo. Pokud vymýšlím recept na nějaké nové a složitější pivo, tak si ho třeba vyzkouším doma, ať mám jistotu, že se nic nepokazí.

Jaké pivo si Vy sama dáte nejraději?

Světlý ležák. Jsem na to konzerva. Ráda sice ochutnám i jiné pivní styly, ale nakonec se vždy ráda vrátím k tomu našemu ležáku.

My jezdíme na kole. Jaký sport preferujete Vy? A máte nějaký tip, co zajímavého se dá navštívit v okolí Vašeho pivovaru?

Pivovarství je samo o sobě docela fyzicky náročné (šrotování/výhoz mláta/manipulace se sladem i sudy), takže pak vyhledávám spíš nějakou klidnější aktivitu, jako jsou procházky. Kolem pivovaru ale vede bohatá síť cyklotras a spousta zajímavých cílů jako je kbelské letecké muzeum, obora mezi Satalicemi a Vinoří, letňanský park, zámek Ctěnice... Když se udělá hezky, občas to u nás na zahradě vypadá jako před nádražím v Amsterodamu.

Jaké největší výzvy Vám přinesl rok 2020?

Jelikož jsme relativně nový pivovar (otevřeli jsme v roce 2019), tak tou největší pracovní výzvou pro mě bylo zavedení a standardizace našeho provozu i za takových podmínek, které tu v důsledku koronaviru vznikly.

Na co se těšíte v příštím roce?

Doufám, že příští rok přinese ustálení a nebudeme se opět muset ze dne na den přizpůsobovat novým pravidlům. A samozřejmě se těším na nové pivovarské poznatky a zkušenosti.


Fotografie jsou z archivu Kbelského pivovaru a Na kole do pivovaru.

© 2020 Na kole do pivovaru. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky